4 Niedziela Adwentu - rozważania ks, Radosława Rychlika PDF Drukuj Email
niedziela, 22 grudnia 2013 00:12

Podejmij decyzję

Brak decyzji w życiu małżeńskim, rodzinnym. Bo ja nie będę się wychylał. Nie chcę zauważyć, że małżonka coś trapi. Zmienił się, stał małomówny, zamknięty w sobie, smutny. Ale wolę się nie odzywać, bo tak łatwiej i spokojniej. A później dziwimy się, że dom się sypie, przychodzi zdrada, bo ktoś podjął decyzję i posłuchał. Nie chcę stawić czoła niesfornemu dziecku. Lepiej usprawiedliwiać złe zachowanie towarzystwem, opuszczenie się w nauce słabym nauczaniem. Tak jest łatwiej i prościej a że efekty będą opłakane martwmy się później.

Brak zdecydowania w zerwaniu z grzechem. Bo tak jest prościej, łatwiej i przyjemniej. Przyzwyczaiłem się, że nie chodzę do spowiedzi, bo kiedyś ksiądz był dla mnie cierpki, zraziłem się. Nieważne, że miał rację, ja mam dziś wymówkę. Lenistwo w modlitwie wzięło górę. Niech tak pozostanie, przecież tyle spraw na głowie. Nieważne, że o ulubionym serialu zawsze pamiętam, a jak nie mogę go zobaczyć, to czekam na powtórkę. Może to być notoryczne  kłamanie, wulgaryzmy, kłótliwość. Może pijaństwo, albo małżeńskie zdrady. Może brak szacunku do matki, albo wyzwiska w pracy. Wszystko jakoś wytłumaczymy. Uciekamy od decyzji o zmianie swego życia. Bo tak łatwiej, bo tak prościej. Ale co pozostanie po takim życiu. Jak nazwać siebie wolnym, odpowiedzialnym, dorosłym. Jaki owoc przyniesie takie myślenie. Będziemy tego żałować a czasu nie cofniemy. Ucieczka przed decyzją już jest decyzją. Jest tchórzostwem.

Inaczej postępuje Maryja w chwili Zwiastowania. Dziwi się słowom Archanioła. Dopytuje się nieśmiało o szczegóły Bożego planu a następnie w sposób wolny i odpowiedzialny podejmuje decyzję. Owocem słów Maryi „Niech mi się stanie według słowa twego” jest przyjście Jezusa na świat. Dojrzała decyzja Maryi otwiera przed nami bramę nieba. Poważną decyzję musiał także podjąć św. Józef. Ma świadomość odpowiedzialności, jaka na nim ciąży. Jednak przed nią nie ucieka. Stawia odważnie czoło życiu. Podejmuje decyzję i jest jej wierny. Nie komentuje, nie ucieka przed odpowiedzialnością, nie zrzuca jej na innych. Cieśla z Nazaretu jest głową rodziny i bierze za nią odpowiedzialność.